DOLAR 8,2364
EURO 10,0327
ALTIN 484,933
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 31°C
Az Bulutlu
#gazeteciliksucdeğildir
#gazeteciliksucdeğildir

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’a Suç duyurusu: “Biz Vatan Haini değiliz !”

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’a Suç duyurusu: “Biz Vatan Haini değiliz !”
#gazeteciliksucdeğildir
22.07.2020
127
A+
A-

Oyuncu Gupse Özay’ın babası olan Avukat Senih Özay geçtiğimiz günlerde Manşet Türkiye gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Çömlekçi’ye verdiği röportajda ” Çeşme projesine karşı çıkanlar vatan hainidir” açıklamasında bulunan Çeşme Belediye başkanı Ekrem Oran hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukat Özay, “Başkan Oran, beni ve  benim gibi bu projenin çevre katliamı olacağını düşünen ve Danıştay  Daire Başkanlığı’na dava açanların, tepki gösterenlerin elimine edilmesi gerektiği anlam yüküyle, kendisine inanan bir halk kesimini bize karşı kışkırtmıştır” dedi.

DİLEKÇEDE NELER YAZIYOR

Avukat Senih Özay dava dilekçesinde şu görüşlere de yer verdi:
“İnşasını yararlı bir yatırım olarak savunduğunu varsaydığımız turizm alanını sağlıkları ve yaşadıkları çevre ve yapılacağı yerdeki doğal varlıklar için zararlı olacağını düşünen yöre halkı, davacılar, STK‘lar, Odalar  barolar var. Avukatlar bir araya gelip toplanarak, anayasal haklarını kullanmak suretiyle hukuki, meşru ve haklı nitelikte çeşitli protestolarda bulundular. Şikayet olunan Belediye Başkanı protesto ve toplantı gösteri yürüyüşü düzenleme suretiyle düşüncelerini dile getiren dava açan yurttaşların elimine edilmeleri gerektiğini söylemek, vatana hıyanet ile suçlamak suretiyle TCK 115. maddesindeki suçun işlenmesi için halkı suç işlemeye tahrik etmiştir. (T.C.K. 214)”

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA İDDİASI
Özay, “Şikayet olunan ayrıca, görevi gereği imzalaması gereken plan, meclis, encümen kararlarının da  bu alan ile ilgili hiçbir zarar tehlike mülahazasını kabul etmeyeceğini tam bir  bağımlılık göstereceğini de belirtmiş olmaktadır ki bu suretle de görevi kötüye kullanma suçunu da işlemiştir. Şikayet olunanın belirtilen eylemi, Anayasa’nın 10/son maddesinin ‘Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır’ hükmü ile yine Anayasa’nın 11. maddesinin ‘Anayasa hükümleri yasama yürütme ve yargı organlarını idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır” hükmü gereği TCK’nın 257. maddesinde yazılı görevi kötüye kullanma’ suçunu oluşturmaktadır” dedi.

Suç duyurusunun sonuç bölümünde de şu ifadeler yer aldı:
“Yukarıda açıklanan nedenlerle; hakkında suç duyurunda bulunulan ve şikayet olunan hakkında TCK’nın 115, 119, 214 ve 257. maddelerinde yazılı suçları oluşturan eylemi nedeniyle hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak, yargılanması için gerekli işlemlerin yapılmasını ve başvurumuz sonucu yapılacak işlem sonuçlarının tarafımıza bildirilmesini talep ederiz.”

Kaynak : Manşet Türkiye

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.